Når du køber bolig, er det mest almindelige, at op til 80% af værdien finansieres med realkreditlån, op til ca. 95% med et særligt boliglån eller pantebreve, og resten finansieres med udbetalingen. Eksempelvis køber man en bolig der koster 1 million, vil man typisk finansiere de 800.000 med et realkreditlån, som er markedets billigste lån, de 150.000 som et boliglån eller pantebrev, og de sidste 50.000 med en kontant udbetaling.
Der er mange forskellige typer af ejerskiftelån, og der er selvsagt fordele og ulemper ved alle låntyperne. Derfor er det vigtigt at vælge den type lån, der passer bedst til netop din situation.
Hos EDC Poul Erik Bech har vi siden 1989 været autoriserede låneformidlere for BRFkredit, og er derfor altid opdateret med viden om finansiering og om de muligheder, der er relevante for dig.
Er du ikke allerede forhåndsgodkendt til at låne og få udstedt et Lånebevis eller ønsker du yderligere et tilbud, så kontakt os. Tilbuddet koster ikke noget og det gør fremskaffelsen af lån ej heller, idet långiverne sparer omkostninger til et salgskorps og honorerer os. Hvad vi får af långiverne er du altid velkommen til at få oplyst.
Kontakt din lokale EDC Poul Erik Bech Finansieringsrådgiver på tlf. 33 30 10 00 eller mail 155@edc.dk