Den oplagte løsning, hvis man ikke skal anvende ferieboligen hver dag året rundt.
Du bliver medejer af præcis den feriebolig i Frankrig, som du ønsker.
Du er medejer af ejendommen og får fuldt overblik over alle udgifter. Ingen "ubehagelige overraskelser".
Du ejer ejendommen sammen med et forudbestemt antal øvrige ejere. I fastsætter selv alle regler og bidrag.
Du betaler kun for ejendommen i et bestemt antal uger hvert år.
Du kender de øvrige ejere af ejendommen
Den enkelte ejerandel kan altid sælges under hensyn til selskabets bestemmelser herom.
Vi har løbende boligemner til salg i andele. Klik her, og se de aktuelle tilbud
At anskaffe feriebolig i udlandet er en stor beslutning, som forudsætter en fornuftig balance mellem investeringen og den tid, man kan påregne at have mulighed for at udnytte boligen.
En oplagt mulighed for dem, som ikke har mulighed for at flytte til udlandet i længere tid ad gangen, er udlejning af ejendommen i den periode, man ikke selv bruger den.
Dette kan være en aldeles udmærket løsning, som vi også kan bistå med, men for nogle melder sig følgende spørgsmål: Lykkes det at udleje i det planlagte antal uger, således at økonomien hænger sammen? Hvilke typer af personer flytter ind i boligen, og hvordan behandler de inventaret? Hvem skal gøre rent og føre tilsyn imellem udlejningerne?
Køber man feriebolig i Frankrig, åbner lovgivningen mulighed for en helt anden løsning: I Frankrig er det muligt for selskaber at eje fast ejendom, hvilket betyder at flere kan gå sammen i et fransk civilt selskab - et SCI - eller gennem dansk ApS, A/S eller K/S om at købe en feriebolig. Den enkelte ejers rettigheder og pligter reguleres herefter i forskellige dokumenter, såsom sameje-/aktionæroverenskomst, vedtægter m.v. som bl.a. styrer hvem der disponerer over ejendommen og hvornår.
Det er vigtigt at pointere, at dette ikke har noget med timeshare at gøre. Selskabet - og dermed investorerne/køberne - ejer fuldt og helt den pågældende ejendom, og deltagerne kan ikke efterfølgende blive mødt med diverse "ekstra-krav" som er opstået i et underliggende selskab, helt uden for deres kontrol.
Denne form for ejerskab er oplagt for f.eks. familie, venner eller arbejdskolleger, men kan også nemt etableres uden at man kender de øvrige kommanditister eller anpartshavere på forhånd. I så fald køber man blot den del af ejendommen man ønsker, og overlader det til mægleren at finde de øvrige deltagere i selskabet/ samejet. Vi har allerede en del egnede boliger hertil, ligesom købere til denne ejerform kan rette henvendelse med ønsker, hvorefter vi vil søge at løse disse efter behov.
For yderligere informationer om sameje:
Jylland - Fyn:
Alfred Richardt
Statsaut. ejendomsmægler, MDE
Tlf.: 76 10 48 00
E-mail: ari@edc.dk
Sjælland:
Finn Jensen
Statsaut. ejendomsmægler, MDE
Tlf.: 70 216 216
E-mail: fj.119@edc.dk