Finansielle løsninger

Normalt kan leasingtager vælge forskellige muligheder i forbindelse med indgåelse af leasingaftaler. Det er for det meste muligt - afhængig af leasinggivers status - at vælge mellem betaling af faste eller variable leasingydelser - samt at indgå aftaler i DKK eller fremmed valuta.

Fast-rente-leasing i DKK
Leasingafgiften beregnes på basis af en fast rente gældende for hele leasingperioden. Derved er leasingtager helt sikret mod uforudsete merudgifter ved rentestigninger i leasingperioden. Omvendt afskærer leasingtager sig fra at få del i eventuelle rentenedsættelser i leasingperioden.

Variabel-rente-leasing
Leasingtager har også mulighed for at vælge en variabel leasingafgift på basis af CIBOR, storbankernes erhvervssatser eller andre reguleringssatser. Leasingafgiften reguleres herefter i forbindelse med ændringer i den valgte rentesats.

Omlægning
Fast-renteaftalerne er normalt uopsigelige i leasingperioden, men kan dog efter forhandling omlægges til variabel rente mod betaling af de omkostninger, som leasinggiver bliver påført ved genplacering af det fast forrentede beløb samt ekspeditionsgebyrer m.v.

Omvendt har leasingtager mulighed for at omlægge variable aftaler til fast rente, hvor der ikke er samme omkostninger til genplacering, såfremt omlægningen sker på et aftalt reguleringstidspunkt.

Valuta
Normalt vil leasingtager kunne vælge at fastlægge leasingydelsen i en af de gængse fremmed valutaer (Euro, USD m.fl.) og derefter den gældende valuta for den valgte rente. Omlægning til DKK kan normalt ske efter nærmere aftale.

Køb hus i Burundi | Job hos os | Kontakt os | Adresser | Links | Presse | Logobank | Om EDC Poul Erik Bech | Vi støtter | Ansvar | EDC.dk