Projektmarkedet i Storkøbenhavn

EDC Projekt Poul Erik Bech står for projektudvikling, salg, udlejning og genudlejning af projektboliger på tværs af landet. InvestorFokus har sat kunde- og relationsdirektør Thomas Høeg Mogensen i stævne for at give et overblik over projektmarkedet i Storkøbenhavn og de trends og tendenser, der præger markedet.

Thomas Høeg Mogensen, kunde- og relationsdirektør, EDC Projekt Poul Erik Bech København

Arbejder i øjeblikket bl.a. på Gasværkskareen på Østerbro 110 lejeboliger, Naboliv i Birkerød 110 lejeboliger, Landskabsbyen i Egedal salg og udlejning 171 boliger, 49 rækkehuse Dyremosegård Park i Skævinge og Rødovre Port salg af lejeboliger som bliver til ejerboliger.

  1. Hvordan er projektmarkedet i Storkøbenhavn?

”Storkøbenhavn har stadig en lav tomgang som er nede på 3,1% i Københavns centrum, og der er stor efterspørgsel og mangel på boliger. Byggeaktiviteten er stadig lav, men vi mærker, at der sker mere, end de sidste par år. Lejeniveauerne er stigende, dog mærker vi også, at flere udlejere forsøger at presse lejeniveauet i markedet. Hvordan markedet tager imod det og hvordan udviklingen fortsætter, bliver interessant at følge. Vi vurderer, at der er grænser for niveauerne i specifikke områder også i forhold til boligstørrelserne. Men det er klart, at bliver manglen på boliger højere og højere og tomgangen fortsætter ned, så vil vi se højere lejeniveauer.”

  1. Hvilke tendenser ser I på projektmarkedet her i første halvdel af 2025?

”Ingen tvivl om, at kvaliteten bliver vægtet højere og højere. Det er i dag langt mere fokus på kvalitetsbyggeri i forhold til for 10 år siden, hvor der var mere samlebåndsbyggeri. Desuden er en klar tendens et enormt stort fokus på bæredygtighed, som er overliggeren hos alle store bygherrer og pensionskasser. En anden trend som slår klart igennem er, at boligprojekterne ofte skal indeholde gode og inspirerende fællesarealer med stort fokus på at støtte op om fællesskaber. I forhold til design og arkitektur skal køkkener ikke længere i samme omfang være hvide. Vi ser altså andre modigere farvevalg og materialevalg end tidligere. I øvrigt er der et kæmpe efterslæb på seniorboliger. Vi forventer, at der kommer til at ske meget på seniorsegmentet i de kommende år primært uden for København, og så vil bæredygtighed fortsætte med at være en afgørende tendens.”

  1. Hvad har vores mange projektkunder og i sidste ende slutbrugerne fokus på i forhold til boliger?

”Vi hører det jo dagligt fra de mange, mange åbne huse vi afholder og vores dialog med kunderne. Mange ønsker stadig blot at leje en bolig, fordi de har et akut behov. Men købere af en bolig er naturligt mere spørgelystne og ønsker at sætte sig endnu mere ind i byggeriet, ejerne osv. Især når det gælder køb af bolig, så er køberne mere detaljeorienterede.”

”Helt generelt ønsker kunderne kvalitet og boliger som er godt indrettet med en god planløsning og at kvadratmeterne er godt udnyttet. Prisen er selvfølgelig også altid et vigtigt parameter. Men det er stadig store regionale forskelle i forhold til, hvor i landet vi er og i forhold til, hvad kunderne efterspørger. Kommer vi lidt længere væk fra København efterspørger kunderne parkering og boliger med plads, hvor de kan nyde tilværelsen. I København er kunderne stadig meget kvalitetsbevidste, men man kan nemmere gå på kompromis med størrelse, indretning osv. grundet højere priser. Men igen det afhænger meget af målgruppen på det enkelte projekt.”

Læs også om projektmarkedet på Sjælland og i Jylland og på Fyn.

Bliv klogere på projekt- og investeringsmarkedet med Investor Fokus.

Thomas Høeg Mogensen

Kunde- og relationsdirektør, ejendomsmægler, MDE
Telefon: 58587033
Mobil: 25335522
E-mail: thm@edc.dk