Ejendommen består af en større produktions-/lagerbygning med tilhørende administration og mandskabsfaciliteter.
Bygningen ligger helt op til jernbanenettet mellem Roskilde og København og har tidligere været benyttet som centrallager indenfor autobranchen, men er anvendelige for mange typer virksomheder indenfor indendørs oplag, lettere produktion, lager og distribution.
Der er tale om leje af ca. halvdelen af bygningen. Den anden halvdel er udlejet til en speditionsvirksomhed. Arealet foran bygningen anvendes primært til personvognsparkering, og der er adgangsvej til bygningens bagside, hvor der desuden er mulighed for parkering eller mindre oplag, containerplads, m.v.
Lejemålet består af 2 haller i varierende størrelser samt et kontor og personaleafsnit i evt. 2 plan.
Alle haller er velforsynet med tagvinduer og har et godt lysindfald. Alle vægge kan hvidmales inden overtagelse, og der monteres ny LED belysning. Nye porte etableres efter behov.
Kontorbygningen renoveres og der kan etableres pluklager, showroom, værkførerkontor etc. i stueplan, og 1. sal kan ombygges totalt med åbent kontorlandskab, kantine, mødelokaler og cellekontorer i varierende størrelser samt mandskabsfaciliteter.
Inden lokalerne overtages af ny lejer foretages store investeringer i bygningen. Der er bl.a. lavet nye facader på front og gavle samt maling af bygningens bagside mod banesporet,
EDC Erhverv Poul Erik Bech, Roskilde
Trine Mandrup
Erhvervsrådgiver, Cand. Merc. Jur.
58587053
20533275
Janne Lynge
Erhvervsmægler, MDE
58587142
26308874